Eurocucina 2024

Stejně jako haly Salone del Mobile ani dvě haly se sortimentem kuchyní nepřinesly žádné dramatické novinky. Vývoj jakoby se zastavil. Zmizela odvaha k experimentování? Je to kvůli stagnaci na trhu? Nebo jsou to ještě důsledky několikaleté covidové krize? Co na tom najít pozitivního? Možná to, že náš český klient stihne dohnat trendy, které se v oblasti kuchyní opravdu nikam výrazně neposunuly.

Pojďme si tedy shrnout aktuální vývoj a stav:

Stále panuje prezentace kuchyňských sestav v pestrých barvách. Jsou to ty samé odstíny, které se objevují na nábytku, tedy odstíny terakotové barvy – možná v menší míře než před dvěma lety. Dále se hojně používají modré a zelené barevnosti, a to v mnoha provedeních (lomené i chromatické). Kombinace s tmavým dekorem dřeva také přetrvává, objevuje se o kapku více dřev ve světlém provedení.

Co můžeme hodnotit jako novinku, jsou velké světlé plochy, které na minulé Eurocucině chyběly. Lze tedy konstatovat, že světlé kuchyňské linky se opět derou dopředu. Nejde však o čistě bílé plochy, které působí sterilně, ale o lomené bílé odstíny, lehce krémové nebo jinak modifikované světlé barvy. Ve většině případů se barvy kombinují, tzn. tmavá a chromatická nebo světlá a chromatická doplněná o dřevodekor nebo kámen. Jsou však i sestavy, jež jsou téměř celé v jednom barevném provedení a kontrast tvoří například jen pracovní deska.

Další prvky, které byly k vidění nyní i před dvěma lety, jsou kruhové části ostrůvků. Jedná se buď o přidané celokruhové části, nebo jen půlkruhové zakončení či jinak zaoblené vysunuté desky. Někdy jsou doplněné zajímavou podnoží, v jiném případě jakoby levitují.

Tento detail se objevil v expozicích mnoha značek a popravdě chvílemi už návštěvník přestal vnímat, zda je ve stánku jednoho, nebo již jiného výrobce. Ta unifikovanost byla až zarážející a ve své podstatě dost nudná až smutná. Žádná inovace, žádná změna, žádný posun. Kopírování jeden od druhého.

Vitríny a police nejsou také žádnou extra novinkou. Těch jsme viděli také nespočetné množství, i když v reálném světě nejsou ve velkém množství tou nejpraktičtější variantou. Množství polic a různých drobných poliček bylo až zarážející. Jako doplňková odkladná plocha jistě vhodná, jako plnohodnotná náhrada horních skříněk ke zvážení.

Když se podíváme na úchytky, i zde můžeme konstatovat totéž, co před dvěma lety. V horních částech kuchyní se téměř nepoužívají. U dolních skříněk jsou aplikovány hojně. Jde o horizontální a někdy i vertikální instalaci, v kontrastní nebo i totožné barevnosti, jako jsou dvířka. Často se používá i zafrézované madlo, někdy dokonce s podsvícením.

Před dvěma lety se začaly více objevovat rámová dvířka. Tento trend se rozšiřuje a většina stánků měla minimálně jednu kuchyni s tímto typem čelních ploch. Někdy jsou rámy velice tenké, jindy masivnější. V některých případech horní část rámu nahrazuje úchytku, jindy jsou dvířka doplněna klasickou úchytkou.

Za zmínku stojí také lineární frézování, které se objevilo i na kuchyních. Nebylo to v takové míře jako například na nábytku do obývacích pokojů nebo koupelen, o kterých se dočtete v dalším článku.

Celkově lze Eurocucinu shrnout z pohledu inovativnosti a novosti jako stagnující, nicméně zájem o veletrh jako takový z pohledu návštěvnosti s pozitivním výhledem do budoucna.

Foto: © Salone del Mobile.Milano, Iva Bastlová a archiv uvedených firem