40. ročník veletrhu Cersaie

Pravidelná zářijová akce a to nejdůležitější v oboru koupelen v Evropě, tedy veletrh Cersaie, slavil letos čtyřicáté výročí. V období od 25. do 29. září navštívilo veletrh v italské Boloni téměř sto tisíc návštěvníků a k vidění bylo 633 expozic od vystavovatelů z 27 zemí.

Tento stručný číselný výčet jen potvrzuje význam této události, ale to není pro nás ta nejzajímavější informace. Mnohem důležitější je vědět, co se zde prezentovalo, jakým způsobem a kam se vybavování koupelen bude posouvat.

Na začátek je třeba hned zmínit, že pestrost a výrazná barevnost, které byly na Cersaii k vidění loni i předloni, rozhodně nemizí. Nejde o syté chromatické odstíny, ale o lomené barvy, které se používají v současné době na ostatní interiérové vybavení. V hlavní roli je zapudrovaná červená v různých odstínech, na kterou pozvolna navazuje oranžová, opět v méně chromatickém provedení. Druhou výraznou barvou je modrá. Tu používají designéři buď v tmavé kobaltové, nebo naopak v jemném baby odstínu. Nezmizela ani zelená, která stejně jako modrá byla k viděné buď v temné variantě, nebo naopak v pastelových odstínech. Stále je znát odklon od studených šedých odstínů. Pokud jsou koupelny navrhovány v neutrálních barvách, jedná se především o různé béžové odstíny, které jsou hřejivé a působí více harmonicky a dodávají prostoru na útulnosti.

Tato barevnost se projevuje nejen na stěnách, tedy na keramických obkladech, ale také na sanitě, ať už se jedná o umyvadla, vany, nebo toalety, a dokonce i na koupelnovém nábytku a někdy i na vodovodních bateriích. To však není zásadní novinka, protože mnoho takových typů se prezentovalo již na loňském ročníku.

Co tedy přinesl veletrh zásadně nového? Žádná převratná novinka se skutečně nekonala, ale přišlo mnoho nových zajímavých dekorů, konceptů a detailů. Pojďme se na ně podívat.

Po několika sezónách, kdy v oblasti trendy dekorů vedly florální motivy, se začala opět objevovat inspirace geometrií. Jedná se však často o netradiční pojetí, které je koncipováno jako 3D, tzn. buď jsou obklady opravdu plastické, nebo svou grafikou věrně 3D prostor evokují. Mnohem častěji jsou k vidění menší formáty a také různé netradiční geometrické grafiky. Ty jsou buď velmi decentní, nebo naopak extrémně výrazné. Za zmínku stojí i „obyčejný“ motiv pruhů. O těch jako o staronovém trendu jsme psali již na začátku roku ve spojitosti s tapetami. Nyní byly použity na mnoha nových kolekcích keramických obkladů. Jsou možná nudné, ale některým klientům přijdou vhod jako „nadčasový“ motiv.

O florálních motivech již byla řeč. Ty se do letošních kolekcí dostaly opět, ale ve většině případů v utlumenější podobě. Květy a listy jsou menší, decentnější, často i po stránce barevnosti. Velmi časté je plastické zobrazování, které na živo vypadá skvěle. Toto utlumení vzoru není na škodu, bude pro naše české klienty více přijatelné.

Je třeba dodat, že motiv květů se dostal i do kombinace se dřevem, kde vypadá hravě a originálně. Co se dřeva jako motivu na keramice týče, tak zde se designéři také snaží o novinky. Kromě kombinace s květy přichází na řadu různé grafiky, imitace dřeva, které vlastně jako dřevo tak úplně nevypadá, a kombinování s dalšími vzory. Klasický dekor dřeva byl však k vidění na mnoha expozicích, tento bestseller rozhodně nevymizí.

K vidění byl i velmi neobvyklý dekor, kde se kombinuje motiv dřeva i kamene a vytváří netradiční vzhled (obr. vlevo). S motivem dřeva se pracuje stále, celkový vzhled je však sofistikovanější, jako když se například kombinuje s uni barvou (obr. vpravo).

Motiv kamene, stejně jako dřeva je také stále velice aktuální. Z trendových kolekcí však zmizel klasický motiv mramoru, ale objevují se různé jiné, mnohem více výrazné motivy, které jsou někdy až fantazijní. Loni patřily květinové vzory mezi ty, které vás ihned „praští“ do očí. Letos to byly expresivní hrátky s kamenem. Někdy vypadají jako zvětšené řezy polodrahokamů, jindy jde o atypické koláže a kombinace, například s motivem teraca. Pozorovali jsme však i jemnější a tlumenější varianty, vždy v teplých odstínech.

Barevná sanita patří mezi hlavní koupelnové trendy již rok, dva. Její pozice se opravdu ustálila a rozhodně nešlo o výkřik jedné sezóny. Jak hojně se uchytí u nás, kdy a jestli vůbec, je vždy velkou otázkou. Každopádně v trendových koupelnách má své významné postavení. Vidět jsou jak barevná samostatně stojící umyvadla, tak i zápustné typy spojené přímo s deskou. V tomto případě se velmi často jedná o výraznou barevnost celé sestavy, nikoli jen o samostatné umyvadlo. Koupelnový nábytek na to navazuje, a když není barevné umyvadlo, tak hraje barvami alespoň korpus nebo čelní dvířka. Těchto sestav bylo prezentováno nepřeberné množství napříč všemi výrobci a rozhodně stojí za to, se tím ve svých projektech zabývat.

Na umyvadla a koupelnové skříňky plynule navazují vodovodní baterie. Zde se také potvrdil trend z minulého roku, že pestrost a výběr povrchů jsou nejširší v celé historii. Dříve jste mohli vybírat ze dvou, maximálně ze tří povrchových úprav (chrom, nerez, případně zlatá či černá). Nyní lze v kovových efektech volit z více než desítky, kde najdeme matnou i lesklou zlatou v různých odstínech, několik druhů stříbrných povrchů od skoro bílé až po antracitovou. Některé značky mají pořád v nabídce měděné povrchy, jiné přidaly navíc i bronz atd. Mnoho výrobců také zařadilo nebo z minulého roku ponechalo celobarevné baterie, nejčastěji jsou dostupné v červeném nebo modrém provedení.

Tím ale zajímavosti nekončí. Velmi pěkné detaily se začaly objevovat na skle u sprchových zástěn a dveří. Místo čirého skla se objevuje sklo tónované nebo dekorativní (s plastickým efektem) a několik výrobců sáhlo i po technologii digitálního tisku, kde se nejedná o výrazné potisky dominující koupelně, ale o sofistikovaný jemný dekor, který pozvolna přechází shora dolů. Za zmínku stojí také lišty a kování u těchto dveří, které stejně jako u baterií mění barevnost. Kromě stříbrných, které jsou základem, se nabízejí i bílé, černé, zlaté a v pestrých odstínech.

Trend pruhů, latěk, lamel atd. panuje nejen v obývacím pokoji, ale i na koupelnových skříňkách, a to v různém provedení. Někdy jsou to MDF dvířka s frézováním, která jsou lakovaná, jindy se jedná o zcela jinou konstrukci – viz obrázek.

Nejvýraznější expozice

Závěrem můžeme ještě vyhodnotit nejzajímavější a nejefektnější expozice letošního veletrhu Cersaie. Na plné čáře to letos vyhrála značka ARBI, kde designéři pracovali s barevnými kontrasty. Zářivě žlutá expozice z vnější části byla vidět již z dálky, uvnitř pak na modrotyrkysovém podkladu dominovaly žluté a oranžovočervené exponáty. Zájem o prohlídku byl obrovský a bylo velmi náročné pořídit reportážní fotografie. Byla to taková krásná tečka za pestrým veletrhem.

Foto: archiv uvedených firem, Iva Bastlová